Často kladené otázky

V čem se liší osobní realitní makléř od jiných makléřů?

1. V čem se liší osobní realitní makléř od jiných makléřů?

Naši makléři nehrají na kvantitu ale na kvalitu, protože pracují na doporučení. Naši realitní makléři vás provedou celým prodejním procesem od A-Z. Nebojí se dělat důležitá rozhodnutí a nést za ně odpovědnost. Jejich (naší) prioritou je neustálé sebevzdělávání v současné legislativě a v oblasti realitního marketingu. A jelikož Home Kozlík není frenčíza, narozdíl od kolegů z větších realitních kanceláří, neodvádíme tedy poplatky za frenčízové licence a jiné desátky, což se pozitivně odrází v ceně realitního servisu. Naším cílem není dostat váš byt či dům do nabídky, ale dobře vám poradit.

2. Uvažuji o prodeji bytu a zajímalo by mě, zdali se vyplatí jej předtím celý zrekonstruovat nebo jen částečně? 

U běžného bytu v normální lokalitě se investice do rekonstrukce obvykle spíše nevyplatí, prodávající riskuje, že se mu investice nevrátí v plné výši. Pro kupujícího je výhodnější koupit za lepší cenu a rekonstrukci dokončit podle svých představ, než zaplatit plnou cenu za rekonstrukci a s něčím nebýt spokojený.


3. Jak dlouho trvá prodat byt v Praze? Je pravda, že to je v dnešní době otázka dní?

Najít kupce u atraktivní nemovitosti může trvat opravdu pár dní. Celý proces prodeje trvá cca 3 měsíce, ale může to být výrazně rychleji i později. Záleží na ceně, lokalitě a pak na způsobu financování. Pokud má kupující vlastní finance a neřeší se hypotéka, může být nemovitost fakticky prodána do 4 týdnů. Ochraná lhůta na katastru nemovitostí trvá 20 dnů. Zřízení hypotéky trvá cca 3 týdny, banka dělá odhad ceny, připravuje zástavní smlouvy, které se vkládají na katastr, +příprava dalších smluv - KS, úschova atd. Poté běží ochranná lhůta katastru nemovitostí, až poté dojde k zápisu nového vlastnického práva.


Jak zjistím, jestli je moje parkovací místo v domě v podílovém spoluvlastnictví a tudíž se na něj od 1.1.2018 vztahuje předkupní právo sousedů?

Podívejte se do dokumentu "Prohlášení vlastníka", který získáte z katastru nemovitostí (mělo by ho mít i SVJ - společenství vlastníků jednotek). Pokud je parkovací místo součástí podílu na společných částech domu (pozemku), předkupní právo se na něj nevztahuje. Pokud je parking součástí samostatné (vymezené) jednotky, která má více spoluvlastníků, v takovém případě se na prodej podílu předkupní právo vztahuje.

Kolik je realitní provize?

4 % + DPH z prodejní ceny nemovitosti. V ceně je vždy zahrnut kompletní realitní a právní servis. Provize je součástí kupní ceny. Pro konkrétní cenovou nabídku mě kontaktujte. Záleží na lokalitě a celkové náročnosti realizace, například zdali se nemovitost bude vybavovat nábytkem, malovat, stěhovat původní vybavení atd.


Doporučujete udělat bytovou inspekci u bytu v bytovém domě po nedávné rekonstrukci? 

Je dobré nechat nemovitost prověřit nezávislým odborníkem, který zdokumentuje jeho faktický stav. Zejména pokud je byt v přízemí nebo těsně pod střechou domu, kde jsou místa zvýšených rizik. Riziko skrytých vad je u bytů ve velkých bytových domech hůře odhalitelné než u rodinných domů, protože by se musel prověřit celý dům (rozvody, stoupačky, střechu, izolace, vše..) Taková vada by se nevztahovala k bytu, ale celému domu a její nápravu by muselo řešit celé společenství vlastníků.


Jak prodat byt, kde bydlím nebo jak ho vyměnit za větší?

Na první pohled patová situace mívá vícero řešení. Tuto situaci řeším běžně.