A není to třeba s cenami nemovitostí trochu jinak?
Za rok 2021 stouply ceny nemovitostí v České republice o 23% (zdroj Hypoteční banka) a na Slovensku o 18,7 % (zdroj Národná banka Slovenska)
A my už roky slýcháme: "Ceny nemovitostí stále rostou, protože se málo staví a poptávka výrazně převyšuje nabídku, a to šroubuje ceny".
Pojďme se pokusit na celý problém údajného nedostatku bydlení v Česku podívat z trochu jiného úhlu pohledu.
Článek nedává definitivní odpověď na důvody růstu cen nemovitostí, ale určitě stojí za to si položit pár otázek, které vám mohou přinést na tuto záležitost trochu jiný pohled.
Kdo komentuje ceny nemovitostí?
Vždy totiž záleží na tom, kdo svůj názor přednáší. Stojí tedy za to, položit si vždy otázku, co k takovým slovům dotyčného vede. Ve druhé části článku budeme konfrontovat tvrdá data, protože čísla hovoří jasně.
Příklady kdo, co a proč říká:
Developer
"Málo se staví, bytů je nedostatek, musí se zrychlit stavební řízení, abychom uspokojili poptávku."
Pokud byste byli v pozici developera, zcela jistě budete tvrdit to, co už u nás roky tvrdí. Proč? Protože jejich byznys je lepší, pokud se jim zrychlí "papírování" a pokud bude o byty velký zájem. Což jistě bude, budete-li přiživovat myšlenku, že je správné bydlet ve vlastním a že je to nejlepší investice atd.
Politik
"Musíme zrychlit stavební řízení."
Ano, v česku trvá stavební řízení cca 250 dní, např. v Polsku to umí za polovinu času, v Dánsku dokonce 4x rychleji.
Tohle vše se hodí do politického boje.
Slibovat, že právě ta naše zelená, modrá či růžová politická strana právě tento problém vyřeší, samozřejmě sbírá politické body a lidé na to slyší. Protože každý z nás už nějak zažil, co obnáší získat na něco povolení.
Aneb v duchu hesla: "Nikdo vám nedokáže zařídit to, co já vám dokážu slíbit."
Média
"Šokující nárůst ceny nemovitostí."
Televize, rádia, noviny... potřebují témata, která lidi nejvíc zajímají.
Tedy témata, která lidi přitahují k televizní obrazovce, rádiu, přimějí je koupit si noviny či brouzdat po internetu. Celebrity, vraždy, nemoci, války... médiím je jedno, o jaké téma jde, hlavně aby tzv. "táhlo".
A protože všichni bydlíme a všechny nás toto téma zajímá, logicky dávají média tématu bydlení dostatečný prostor. A je-li to možné podat dostatečně kontroverzně (málo se staví, ceny porostou...) tak je to ideální. Koho by zajímalo, že bytů je dostatek a ceny jsou rozumné.
Česká nátura
My prostě chceme bydlet ve vlastním. Představa, že budeme bydlet do 40-ti v pronájmu, nebo že nikdy nebudeme vlastnit nemovitost, je pro většinu z nás nemyslitelná.
Klasická česká rodina dokonce vlastní i více než jednu nemovitost. Taková ideální česká rodina má vlastní bydlení, k tomu chalupu a ideálně ještě investiční byt.
Oblibu vlastnického bydlení v Česku jednoznačně ilustruje podíl domácností, které bydlí ve vlastní nemovitosti. Ten se v Česku pohybuje kolem 78 %.
Poměr vlastní nemovitosti ve vybraných evropských zemích ve 2019 a 2020
Průměr v rámci Evropské unie činí 69 %. V Německu má vlastní nemovitost jen 51 % lidí. Na druhou stranu na Slovensku stále vlastní nemovitost 91 % lidí, ale došlo zde k citelnému poklesu.
Vždyť to nemá logiku
Už řadu let je na tom náš národ tak, že nás nepřibývá. Jinými slovy, kolik nás umře, tolik se nás narodí. K výrazným výkyvům nedochází. Pokud se u nás zvyšuje počet obyvatel, je to většinově díky přistěhovaným cizincům.
Porovnejme si tyto dva grafy. První graf "Přírůstek/úbytek počtu obyvatel" říká, že například v roce 2019 u nás přibylo cca 40 000 obyvatel - většina se do ČR přistěhovala.
Zdroj: Český statistický úřad
Druhý graf "Počet dokončených bytů" říká, že například v porovnávaném roce 2019 bylo dokončeno více než 17 000 bytů.
Zdroj: Český statistický úřad
Sečteno, podtrženo.
V Česku žije a bydlí téměř 11 milionů lidí. Každý rok přibude třeba 40 tis. obyvatel a dokončí se 17 tis. nových bytů.
Pokud si připustíme teoretickou myšlenku, že by chtěli všichni noví obyvatelé také bydlet ve vlastním (což je hodně nadnesené, mnozí se stěhují k někomu, mnozí do pronájmu, asi všichni nebudou bydlet samostatně), chybí tu každý rok třeba nějakých 23 tis. bytů.
A aktuálně je (v únoru 2022) v Česku na prodej cca 30 tis. bytů a domů. A dalších cca 20 tis. bytů na pronájem.
Nemůžeme se zbavit dojmu, že ten velký problém s nedostatkem bytů bude spíše tak trochu uměle vytvořený.
A proč tedy ceny tak rapidně rostou?
Možná se nám to nalévání čistého vína nebude líbit, ale důvodem jsme my sami.
Tedy viz výše: naše nátura a extrémní touha vlastnit a ideálně ještě do nemovitostí investovat (mám ji také), logická politika developerů a vlastně i politika politiků, a to vše podpořeno médii, aby se téma patřičně řádně a dlouhodobě podporovalo.
Možná je ten pověstný zakopaný pes úplně někde jinde, ale mně osobně připadá, že na tom výše uvedeném tzv. něco je. A není to nutně špatně. Takoví jsme my.
I my bychom rádi, aby přibývalo nových krásných domů a bytů, a aby ceny bydlení byly přijatelné. Jen jsme se chtěli pokusit naznačit: Co když je to s těmi důvody vysokých cen nemovitostí "trochu" jinak.