Co se děje na současném energetickém trhu

23.09.2021

Ceny elektřiny a zemního plynu na velkoobchodních trzích rostou již od loňska, ale nyní dosahují extrémních a nečekaných hodnot. Cena na burze, kde dodavatelé pro své zákazníky energii nakupují, láme rekordy a je o 145 % vyšší než ta, za kterou se na rok 2021 průměrně obchodovalo v loňském roce.

Za extrémně vysokými cenami stojí několik faktorů. Český energetický trh totiž nefunguje osamoceně a ovlivňují jej zejména kroky Evropské unie a politická rozhodnutí v Rusku a Asii. Výsledkem souhry těchto okolností je stav, který zaskočil všechny dodavatele.

Proč šly ceny energií do extrému?

  • Emisní povolenky v rukou spekulantů

Zásadním faktorem pro vysokou cenu elektřiny je růst cen emisních povolenek. Ty se staly předmětem obchodování řady spekulantů s cílem na nich vydělat. Pro představu, v roce 2018 stála povolenka kolem 5 eur, v letech 2019 a 2020 se obchodovala v průměru kolem 25 eur a letos se maxima dostala přes 60 eur.


  • Tlak EU na bezemisní energetiku a nestálá výroba z obnovitelných zdrojů

Aktivity Evropské unie v oblasti ochrany klimatu stojí za útlumem výroby elektřiny z fosilních paliv a postupným uzavíráním uhelných elektráren v Evropě. Rostoucí spotřebu však nestačily pokrýt větrné ani fotovoltaické elektrárny, a tak se musely ve větší míře znovu zapojit i uhelné elektrárny, které však elektřinu vyrábějí dráž, zejména právě díky emisním povolenkám.


  • Čína tlačí vzhůru cenu uhlí

Navzdory snahám EU o dekarbonizaci dosáhlo letos rekordních cen i uhlí, v Evropě se dostaly dokonce na nejvyšší úroveň za posledních 10 let. Je za tím především asijský trh, kdy sucho v Číně zapříčinilo nižší výrobu z vodních elektráren a k vykrytí poptávky po elektřině bylo třeba využít uhelných elektráren.


  • Zemní plyn ve vleku rostoucí poptávky po elektřině

Vzhledem k celoevropskému trendu utlumování uhelných elektráren roste poptávka po zemním plynu, který se využívá při výrobě elektřiny jako náhrada za uhlí.


  • Evropa jako rukojmí zprovoznění plynovodu Nord Stream 2

Rusko se skrze plynárenský gigant Gazprom snaží vyvinout tlak na EU, aby nekladla překážky ke zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Záměrně nyní omezuje dodávky plynu a snaží se tak demonstrovat důležitost nového plynovodu. To zapříčiňuje nečekaný růst cen plynu a potažmo i elektřiny.

Co letí nahoru, musí zase spadnout. Energie nejsou výjimkou.

Aktuální extrémně vychýlená cena ale musí zase spadnout a najít si novou dlouhodobou hladinu. To potvrzují nejenom historická data a zkušenosti, ale upozorňují na to již i některí odborníci. Pokles ceny lze také očekávat se spuštěním plynovodu Nord Stream 2, nebo s růstem úrokové míry, kdy spekulanti začnou přesouvat svůj zájem z emisních povolenek do jiných investičních nástrojů.