Co byste měli vědět při prodeji pozemku?

06.02.2019

Znáte to (tedy někteří), vlastníte nějaký ten pozemek a rozhodli jste se, že ho prodáte. A co teď? Pozemek máte, ale dá se na něm vůbec stavět? Jdete tedy na úřad zjistit, jak se na tom váš pozemek má. Něco zjistíte, možná i že někde v dosahu vedou inženýrské sítě a to je asi tak vše. Tak fajn, dá se na tom stavět, ted to prodám, říkáte si. A tak jdete na internet zjišťovat ceny pozemků. Zjistíte si za kolik se ceny tak nějak inzerují a nastavíte si cenu, pokud možno ještě o kousek více, co kdyby, a čekáte, a ono se nic neděje.

A co je na tom špatně? Řeknete si. Dělám snad něco jiného než makléři? Proč jim mám platit provizi, když si to můžu udělat sám? 

Dobrý makléř, ale , co potřebuje vše zjistit, navíc, pokud dělá reality skutečně dobře, na patřičných úřadech již ,,své lidi", kteří mu i pomohou. Ví tedy, co má dělat proto, aby se pozemek dobře prodal. A také ví, že prodej pozemku si žádá svůj čas. Je nezbytně nutné o pozemku zjistit co nejvíce možných informací a to ještě předtím, než se nastaví jeho cena. 

A co vše se musí o pozemku zjistit? 

  1. v rámci územního plánu, zda se dá na pozemku stavět, tedy zdali je stavební,
  2. jak je vedený v katastru nemovitostí,
  3. zda jsou na pozemku nějaká věcná břemena, ochranná pásma, sítě, bezpečnostní pásma,
  4. zda je možnost se připojit, případně, na kanalizaci, nebo musí být v místě čistička odpadních vod, zda je možné se připojit na vodovní řád.

Tyto informace vám poskytnou příšlušné úřady. Toto jsou nezbytné informace pro budoucího kupujícího, jelikož v rámci těchto informací bude vědět, zda si může na pozemku postavit dům a za jakých podmínek? 

A na základě těchto všech informací se nastaví cena pozemku za kterou lze pozemek prodat. Aby se zkrátila doba prodeje, je třeba nastavit dobrou cenu. Je ovšem třeba počítat s tím, že pozemky se všeobecně prodávají nejdéle ze všech realitních prodejů. To znamená, že dobrý realitní makléř vám na základě všech informací, nastaví odpovídající cenu v rámci dané lokality, cenových map atd., abyste pozemek prodali co nejvýhodněji.

Máte tedy pozemky a nevíte co s nimi? Napište mi nebo mi zavolejte a domluvíme si nezávaznou schůzku nad dobrou kávou :)

Mgr. Lenka Kozlíková

Manažer prodeje a pronájmu

Tel: +420 730 145 421

Vaše data zpracováváme podle Zásad ochrany osobních údajů