Nájemník si neodhlásil trvalé bydliště z vašeho bytu. Co teď?

01.12.2023

Nájemník si neodhlásil trvalé bydliště z vašeho bytu. Co teď?

To, že si bývalý nájemník neodhlásí trvalý pobyt z vašeho bytu, pro vás znamená trochu více zařizování navíc. Pokud jej chcete z bytu odhlásit, nepotřebujete k tomu jeho souhlas. Musíte ale úřadu doložit, že už tam opravdu nebydlí.

Pronajímání vlastní nemovitosti může být příjemným a snadným zdrojem příjmů, když máte bezproblémového nájemníka. A stejně tak se může změnit v konstantní zdroj stresu a problémů, když jsou s nájemníkem problémy.

Trvalý pobyt nemůžete zakázat

Pokud pronajímáte nemovitost, nemůžete nájemníkům zakázat, aby si v ní zřídili trvalý pobyt. Respektive zakázat to můžete, můžete si to dát i do nájemní smlouvy, ale nájemník nemá povinnost se takovým ustanovením řídit. Trvalý pobyt si ve vaší nemovitosti může zříditi přes váš nesouhlas. Stačí mu k tomu nájemní smlouva, platný občanský průkaz a vyplněný přihlašovací lístek k trvalému pobytu.

Nemožnost zakázat nájemníkům zřízení trvalého pobytu má svůj důvod. Na trvalý pobyt se totiž pro nájemníka váže řada důležitých faktorů. Na základě trvalého pobytu může žádat napříklado příspěvek na bydleníči jiné sociální dávky, bude smět v daném místě volit, přihlásit se zde k praktickému lékaři nebo přihlásit v místě nájemního bydlení dítě do školy či školky.

Bez trvalého pobytu by tak řada těchto úkonů pro nájemníka nebyla možná a výrazně by mu to komplikovalo běžný život.

Se skončením nájmu nekončí trvalý pobyt

Logicky se nabízí, že pokud se nájemník odstěhuje, měl by skončit i jeho trvalý pobyt na vaší adrese. Bohužel se tak ale neděje automaticky.

Ne vždy jsou nájemníci důslední a společně s vystěhováním ukončují i trvalý pobyt ve vaší nemovitosti.

Pro vás jako pronajímatele a vlastníka nemovitosti to znamená zařizování navíc.

Zjistili jste, že se nájemník neodhlásil?

Po ukončení nájmu se můžete snadno přesvědčit, kdo je ve vašem bytě přihlášen k trvalému pobytu. Zajdete si na magistrát či na obecní úřad s listem vlastnictví, který prokazuje, že nemovitost je vaše. Na úřadu vám následně sdělí, kdo je ve vašem bytě či domě přihlášen k trvalému pobytu.

"Pokud se vlastník nemovitosti dozví, že je v jeho nemovitosti k trvalému pobytu nadále přihlášen bývalý nájemce, může vznést u obecního úřadu návrh na zrušení trvalého bydliště," uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Bývalého nájemníka k tomu potřebovat nebudete. Pouze musíte doložit, ženájemní vztah daného nájemníka k vaší nemovitosti už zanikl, případně že nájemce objekt k bydlení neužívá a sám si trvalé bydliště z této adresy neodhlásil.

Potřebovat tedy budete napříkladnájemní smlouvu, ze které bude evidentní, že doba sjednaného nájmu už uplynula.

Trvalý pobyt lze zrušit i v dalších případech

Kromě toho lze trvalý pobyt nájemníkovi zrušit i v dalších případech. Například v situaci, kdy objekt, kde měl nájemník nahlášeno trvalé bydliště, byl odstraněn, zanikl anebo nesplňuje podmínky k užívání za účelem bydlení. Nebo pokud si nájemník nahlásil trvalý pobyt ve vaší nemovitosti na základě pozměněných, neplatných anebo padělaných dokladů. Případně pokud došlo k uvedení nesprávných a nepravdivých skutečností.

Pokud se některá z uvedených skutečností prokáže, součinnosti bývalého nájemce není zapotřebí a ohlašovna jeho trvalý pobyt na uvedené adrese zruší.

Autor: Lenka Kozlíková

Motto: ,,BÝT JINÝ NENÍ ŠPATNÉ, JE TO VÝHODA.

Jsem podnikatelka, která pracuje proto, že jí to baví. Ne pro to, že musí."

Žiji se svým mužem, synem Ondráškem a našim zvířectvem nedaleko Prahy v domě, který neustále zvelebujeme.

Svou práci si doslova užívám, což na mně poznáte od první minuty setkání. Ve svém volném čase se věnuji designování bytových interiérů a je to doslova mou další vášní. O čemž se můžete přesvědčit i u předpřípravy nemovitosti prodeji či pronájmu.

Profesně:

V realitách jsem začala působit od roku 2006. Od září 2008 zcela samostatně. Po té jsem v roce 2015 spoluzakládala společnost Home Kozlík, které jsem nyní jednatelem, se svým týmem specializovaných odborníků od profi prezentace až po nemovitostní marketing.

Jsem certifikovanou realitní makléřkou, a znám tedy dobře obor své praxe. Ráda poskytuji osobní konzultace. Jak já říkám, nikdy není nad dobrý šálek kávy.

Chcete pronajmout svou nemovitost?

NAPIŠTE NÁM

Vaše data zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů