Pronajmout vybavený, nebo prázdný?

25.03.2022

Mohlo by se zdát, že na otázku zařízení či nezařízení bytu k pronájmu neexistuje jasná odpověď. Ovšem opak je pravdou. Jasná odpověď tu je. Co tedy s bytem určeným k pronájmu?

Udělejte to na 100 %

Tedy buď byt zařiďte celý, anebo ho nechte nezařízený (tj. jen s kuchyňskou linkou, koupelnou, dveřmi a svítidly). Zkrátka tak, aby budoucí nájemník jasně věděl, zda potřebuje svoje vybavení, nebo může přijít jen s kufrem plným osobních věcí.

Zvyklosti ohledně zařízení bytů k pronájmu jsou různé. Angličané byty i domy pronajímají plně zařízené. Oni je ale tak i prodávají. Němci zase často pronajímají byty i bez kuchyňských linek.

Záleží tedy na tom, jakou cílovou skupinu chcete se svou nemovitostí oslovit. U bytu pro rodinu je dost pravděpodobné, že mají vybavení svoje. U bytu pro studenty je tomu právě naopak. Cílové skupině je dobré přizpůsobit i případný typ vybavení.

Co rozhodně ne

Nevybavujte byt nábytkem, který vám zbyl nebo který jste posbírali po příbuzných. Byt bude vypadat jako "každý pes, jiná ves" a nájemník se v něm nebude cítit dobře. A takový byt se vám bude také hůře pronajímat.

Vybavení bytu musí být plně funkční, udržované a ideálně sladěné do jednoho stylu.

Co když byt nechci vybavit

Rozhodně nemusíte. Pronajmout lze i byt bez zařízení. Nebo tuto otázku nechte "otevřenou" a řešte ji až s konkrétním nájemníkem.

Ano, byt může být vybavený, ale o cenu vybavení se navýší nájemné. U roční smlouvy doporučujeme klientům navýšení o 1/18 ceny vybavení. Je to rozumný kompromis - nájemník si část vybavení odbydlí a část zůstane majiteli pro budoucí použití.

A co kauce?

Nastavení kauce neboli jistoty je také možné v závislosti na vybavenosti bytu. Standardem je kauce ve výši jednoho nájmu. V případě, že je byt vybavený, doporučujeme klientům, aby kauce byla ve výši dvou měsíčních nájmů - pro případ, že by některé vybavení bylo poškozeno a bylo třeba pořídit nové. Výše kauce je vždy na domluvě s konkrétním nájemníkem.

Chcete-li se zeptat na cokoliv ohledně pronájmu bytů, napište nebo zavolejte.

Chcete se na něco dotázat?

NAPIŠTE NÁM

Vaše data zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů